Czyszczenie, pranie wykładzin jest niestety jedną z najczęściej zaniedbywanych przez administratorów budynków czynnością. Chociaż to pozornie czysto estetyczny zabieg, czyszczenie wykładziny jest istotne ze względu na szereg innych powodów, które krótko opisujemy poniżej.


1. Czysta wykładzina oznacza lepsze powietrze. Dywany i wykładziny dywanowe ze względu na swoją konstrukcję świetnie gromadzą kurz i pył. Jest to efekt znany każdemu, kto nieroztropnie postanowił poddać swój dywan trzepaniu po kilkuletniej eksploatacji. Mimo regularnego czyszczenia dywanu domowymi sposobami podczas takiego zabiegu z dywanu wydobywają się tumany kurzu. Dlaczego? Gęsto zbite włosie wykładziny stanowi dla niego optymalne siedlisko. Kurz nie gromadzi się na powierzchni materiału, gdzie mógłby zostać wessany przed odkurzacz, ale w jego głębszej warstwie, gdzie dostaje się wcierany butami przechodniów. Ekstrakcyjne czyszczenie wykładziny to jedyny sposób aby dostać się do jej osnowy – ‘fundamentu’ wykładziny, na którym zakorzeniony jest włos, gdzie gromadzi się najwięcej kurzu, będącego pożywką dla doskonale znanych każdemu feralnych roztoczy kurzy, na których odchody (!) uczulonych jest tak wiele osób. Oczywiście roztocze kurzu nie są wybredne i załatwiają się także w drogach oddechowych tych z nas, którzy nie przejawiają reakcji alergicznej.
2. Czysta wykładzina = bardziej estetyczne miejsce pracy. Przyjemniej siedzieć ‘w czystym’, prawda? Estetyczne środowisko pracy korzystnie wpływa na umiejętność skupienia na zadaniu, ma też pozytywny wpływ na nasz nastrój. Pranie wykładziny jest zatem wspaniałym sposobem na polepszenie codziennego humoru pracowników, a tym samym ich wydajności i satysfakcji z pracy.
3. Czysta wykładzina = profesjonalne biuro. Mocno zabrudzona po zimie wykładzina dywanowa to jedna z największych bolączek wielu biur. Utrzymanie jej w idealnej czystości w okresie zimowym bez profesjonalnego prania, kiedy każdy potencjalny gość, nawet ten usilnie wycierający nogi o wycieraczkę, dorzuca od siebie wątpliwej jakości ‘cegiełkę’ do stanu jej zabrudzenia, jest niemożliwe. Często skutkuje to powstawaniem licznych mało estetycznych, czarnych plam, negatywnie rzutujących na wyobrażenie klienta o dbaniu o czystość, a tym samym profesjonalizmie firmy.


Pranie metodą ekstrakcyjną


Materiał gromadzi na sobie wiele zanieczyszczeń i nie są to tylko te, które obserwujemy „gołym okiem”. Osiadają na niej bakterie, roztocza i grzyby, które mogą być przyczyną alergii. Okruchy spożywanych posiłków, krople z napojów – wszystko to zanieczyszcza kanapę i fotele. Co więcej, jeśli posiadamy zwierzęta – na tapicerce znajdziemy także sierść naszych pupili. Regularne pranie kanapy pozwoli zachować jej estetyczny wygląd i oczyści ją z zarazków.

Pranie Karcherem - sprawdzony sposób!


Pranie kanapy nie może się obyć bez odpowiedniego sprzętu. Odkurzacz ekstrakcyjny oczyszcza nie tylko powierzchnię, ale także powietrze, co jest znakomite zwłaszcza dla alergików i właścicieli zwierząt. Większość osób mylnie sądzi, że czyszczenie ekstrakcyjne, jest tym samym co czyszczenie parowe. Tymczasem są to dwa odmienne procesy oczyszczania. Podstawowa różnicą jest inna temperatura użytej wody. Przy ekstrakcji oscyluje ona pomiędzy 30 a 50 stopniami Celsjusza, natomiast przy czyszczeniu parowym pomiędzy 80-120 stopniami Celsjusza.
Dla dywanu, wykładzin oraz tapicerki czyszczenie parowe nie jest najlepszym sposobem, nie zachodzi proces płukania włókien, przez co czyszczenie nie jest w stu procentach skuteczne

Jak wygląda dokładnie proces prania tapicerki w samochodzie?


Składa się z poniższych etapów:
1. Odkurzanie na sucho.W przypadku samochodów to bardzo ważna czynność i nigdy nie należy jej pomijać. W samochodzie jest bardzo dużo różnego rodzaju trudno dostępnych miejsc, zakamarków, gdzie kurz, piach i brud gromadzi się często w olbrzymiej ilości. Dokładne odkurzenie pojazdu także w tych miejscach to połowa sukcesu i gwarancja udanego przeprowadzenia kolejnych etapów prania.
2. Pranie, czyszczenie podsufitki. To najbardziej newralgiczna czynność w całym procesie. Warto pamiętać że podsufitka znajduje się w pozycji „do góry nogami” i stale poddawana jest działaniu siły ciężkości. Gdy podsufitka zostanie zmoczona jej ciężar wzrasta a klej, którym została przymocowana zostaje osłabiony. Dlatego bardzo ważne jest by podsufitki nie przemoczyć.
3. Pranie foteli, kanap i wykładziny podłogowej. Czynność ta jest w zasadzie bardzo prosta i mało ryzykowna. Należy jedynie pamiętać by nie przemoczyć zbytnio siedzeń, żeby zamoczeniu nie uległa znajdująca się w nich elektronika. Kanapy i fotele pierzemy za pomocą tradycyjnej metody prania ekstrakcyjnego.
4. Pranie tapicerki w boczkach drzwi. To również prosta czynność, lecz podobnie jak przy praniu foteli wymaga zachowania ostrożność; zwrócenia uwagi na to by nie zamoczyć znajdujących się w drzwiach przełączników sterujących otwieraniem szyb, centralnym zamkiem itp.
5. Pranie dywaników welurowych.Dywaniki pierzemy na zewnątrz pojazdu za pomocą urządzenia ekstrakcyjnego Karcher.
6. Kontrola jakości.Na tym etapie po dokładnym sprawdzeniu poprawiamy ewentualne miejsca w których nie został usunięty brud, lub w których pozostały plamy. Staramy się ze wszystkich siedzeń odciągnąć dodatkowo jak największą ilość wilgoci.

Nie siadaj! Jeszcze mokre!


Ile schnie? Jest to najczęściej zadawane pytanie, na które wpływ ma kilka czynników.
Czas schnięcia kanapy, fotela czy dywanu uzależniony jest od temperatury panującej w pomieszczeniu oraz cyrkulacji powietrza.
Specjalista wykonujący usługę zawsze stara się, aby po wykonaniu zlecenia tapicerka była jak najbardziej sucha.
Średni czas schnięcia kanapy w sezonie letnim to ok. 8h, sezon zimowy do 12h
Oczywiście jest to uzależnione również stopniem zabrudzenia tapicerki meblowej.